Στις 9 Νοεμβρίου 2023 το Πολυμελές Πρωτοδικείο Ναυπλίου με την υπ. αριθμ. 999/2023 απόφασή του την οποία μπορείτε να δείτε εδώ, επικύρωσε τα αποτελέσματα των δημοτικών εκλογών της 8ης Οκτωβρίου 2023 και ανακήρυξε ως εκλεγέντα Δήμαρχο Ερμιονίδας τον κ. Γιάννη Γεωργόπουλο και ως επιτυχόντα συνδυασμό την “Δυνατή Ερμιονίδα”.
Επίσης ανακήρυξε τους εκλεγέντες Δημοτικούς Συμβούλους Ερμιονίδας, τους εκλεγέντες Προέδρους και Συμβούλους των Δημοτικών Κοινοτήτων του Δήμου Ερμιονίδας και τους επιλαχόντες συνδυασμούς.
Η εν λόγω απόφαση ανακήρυξης, η οποία ελήφθη σύμφωνα με την 223/2023 Πράξη της Προέδρου του Πρωτοδικείου Ναυπλίου όπως αυτή επικυρώθηκε και αναρτήθηκε στις 11 Οκτωβρίου 2023 και μπορείτε να την δείτε εδώ, αποτύπωσε την βούληση των Δημοτών της Ερμιονίδας, η οποία δεν νοθεύεται και δεν φαλκιδεύεται.
Σημειωτέον ότι την Τρίτη 17 Οκτωβρίου 2023 στο Πρωτοδικείο Ναυπλίου έγινε επανακαταμέτρηση όλων των ψηφοδελτίων των εκλογών της 8ης Οκτωβρίου 2023 στον Δήμο Ερμιονίδας, κατόπιν σχετικών αιτημάτων των συνδυασμών “Δυνατή Ερμιονίδα” και “Ερμιονίδα Βήμα στο αύριο”.
Μετά την ολοκλήρωση της επανακαταμέτρησης δεν έγινε καμία αλλαγή στο αρχικό αποτέλεσμα των εκλογών της 8ης Οκτωβρίου 2023 και οι ψήφοι που έλαβαν οι 4 υποψήφιοι συνδυασμοί παρέμειναν ακριβώς οι ίδιοι.
Δημοσίευση σχολίου